Tomáš Eichler: Stavbu D11 jsme přiblížili o půl roku

Tomas_Eichler

Územní rozhodnutí – a tedy nejdůležitější úřední razítko – na stavbu dálnice D11 k polským hranicím dostalo zelenou v kanceláři trutnovského místostarosty Tomáše Eichlera (nezávislý za Piráty). Ten totiž vyjednal stažení dvou odvolání a územní rozhodnutí mohlo nabýt právní moci. Zabránil tak minimálně dalšímu půlročnímu zdržení.

“Oba dva pánové se několik let snažili se státem domluvit. Výslovně varovali ŘSD (pozn. Ředitelství silnic a dálnic), že jsou v téměř bezvýchodné situaci a že bez ochoty k jednání na straně státu nevidí jinou možnost než se proti územnímu rozhodnutí odvolat. Nic se nedělo, a tak se logicky odvolali,” vysvětluje Eichler s tím, že iniciativu za stát nakonec převzalo samotné město Trutnov a dodává: “Jediné, co potřebují, je, aby výstavba dálnice nezablokovala jejich dlouhodobý podnikatelský záměr. Sami si dokonce zaplatili studii o napojení na dálnici. Jejich rozhořčení tedy úplně chápu. Nakonec jsme se shodli, že bude výhodnější pokusit se pokračovat v konstruktivním přístupu a dohodli jsme se, že odvolání stáhnou.” 

Podle pirátského místostarosty stát musí začít naslouchat připomínkám, nepřehazovat problémy z jednoho úřadu na druhý a hlavně brát občany na druhé straně stolu jako partnery. “Pokud by měli úředníci ministerstva čas a chuť pochopit, co se u nás v Trutnově stalo a jak tomu předejít, rádi je tu uvítáme. Dokud stát nezmění svůj přístup, tak se příprava důležitých dopravních staveb nezrychlí.” uzavírá Eichler.