Piráti pracují i ve městech

drzime-kurz

Jsou dva roky od komunálních voleb. Přinášíme report od našich zastupitelů ve třech největších městech v kraji.

Hradec Králové

Před dvěma lety jsme se s Piráty poprvé dostali do hradeckého zastupitelstva a získali 5 mandátů z celkových 37. Během povolebních vyjednávání jsme představili jasné podmínky (transparentní přístup k zakázkám na projekční práce, otevřená výběrová řízení na vedoucí úředníky aj.) pro náš případný vstup do koalice. Nebyly vyslyšeny a nakonec vznikl koaliční slepenec ANO, ODS a Změny pro Hradec, který je nyní před rozpadem.

V zastupitelstvu nejsme pouhými kritiky. Navrhujeme nejrůznější pozitivní změny pro naše město. Prosadili jsme průlomové usnesení, aby byla zpracována koncepce města na klimatickou změnu a to včetně harmonogramu dalších kroků. Díky úsilí našeho zastupitelského klubu se postupně opravují zdevastované a mnoho let prázdné městské byty. Podíleli jsme se na odblokování patu v jednání mezi některými vlastníky bytů na Benešově třídě a radnicí tak, aby tolik potřebná rekonstrukce nenabrala další roky zpoždění. Povedlo se nám rovněž změnit způsob hodnocení kulturních dotací. Nově by měl být proces spravedlivější a transparentnější. Vyhrocený spor mezi městem a pořadateli z loňského roku by se už neměl opakovat.

Největší radost nám ovšem udělalo, že během pandemické krize se pirátské centrum na Masarykově náměstí stalo centrem dobrovolnické pomoci. Scházeli se zde ženy, muži, lidé různého věku i světonázoru s cílem pomoci “první linii” a těm nejohroženějším. Takřka 250 dobrovolníků dokázalo ušít na 15 000 roušek pro hradeckou nemocnici či domov důchodců. Dobrovolnická “logistická a distribuční” síť posloužila i při 3D tisku ochranný štítů.

zastupitelský klub Pirátů

 

Trutnov

Už dva roky se podílíme na vedení trutnovské radnice. Za tu dobu se nám podařilo realizovat mnoho užitečných změn. Do stávajících systémů jsme navíc přinesli typicky pirátský otevřený a na datech založený přístup.

Ve spolupráci s dalšími obcemi východních Krkonoš se nám například podařilo ušetřit dohromady více než 3,5 milionu korun za společný nákup elektrické energie. Stejně tak se nám podařilo srazit o 90% výdaje na GDPR. Přímou a férou komunikací jsme minimálně o půl roku přiblížili stavbu dálnice D11. Domluvili jsme se totiž s lidmi, kteří podali námitky proti územnímu rozhodnutí, aby je stáhli. Další vyjednávací úspěch je s firmou Kaufland. Plánovaná rekonstrukce nově vychází ze současné podoby prodejny a nebude tak docházet k bourání s využitím těžké techniky ani k přemisťování objektu do blízkosti obytných domů. Kaufland navíc za své prostředky postaví nová parkovací místa.

Jsme aktivní i v sociální a ekologické politice. Zřídili jsme krizový byt, který slouží v situacích, kdy je nutná okamžitá a rychlá pomoc. Mohou ho využít lidé, kteří se z mnoha důvodů ocitli bez střechy nad hlavou, nebo i oběť domácího násilí jako bezpečný úkryt. Připojili jsme Trutnov k celoevropskému Pakt starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima. V rámci praktických aktivit vyplývajících z tohoto závazku jsme již zahájili obnovu mezí a úvozů.

V neposlední řadě jsme nastartovali práci na strategii cestovního ruchu pro oblast Trutnovska a východních Krkonoš. Trutnov je unikátní svou polohou a dobrou dostupností jedinečných přírodních krás, hor, skal i výjimečných zážitků. Chceme toho maximálně využít a ukázat lidem z celé republiky, že je to dobré místo pro práci i pro život

Mgr. Tomáš Eichler

místostarosta Trutnova

 

Náchod

V Náchodě Piráti kandidovali společně se nezávislými kandidáty a Zelenými. S 11 procenty jsme získali 3 zastupitelská křesla z 25. Koalici nakonec sestavila ČSSD s ODS, STAN, KDU-ČSL a Patrioty města Náchoda. I když hájíme zájmy občanů z opozice, řada věcí se nám daří měnit k lepšímu.

Za největší úspěch považuji vyhlášení mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěže na využití areálu bývalého podniku Tepna. Pokud se vše povede, začne na místě Tepny za několik let růst úplně nová čtvrť s byty, obchody i zelení. Druhý velký úspěch je spuštění služby Senior Taxi. Vedly se velké debaty o rozsahu služeb, ale díky úsilí zejména zastupitelky Denisy Pokorné ji mohou využívat všichni nad 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P.

Práce našeho klubu ukazuje, že lze při čestné a poctivé práci dojít ke shodě. Byl bych rád, aby se i na krajské a celostátní úrovni vždy našlo koncepční řešení pro ty, kteří to potřebují a ne jen pro úzkou skupinu lidí.

Tomáš Unger