Jak zabránit blamáži jako byla ta s náchodskou nemocnicí? Architektonickou soutěží

nachod-nemocnice

Přestavba náchodské nemocnice se neuvěřitelně táhne. Stavba začala až v roce 2018 po třech neúspěšných pokusech vybrat dodavatele stavby a hrozbě, že rekonstrukce vůbec nezačne. Letos v létě se přidaly i problémy s kolaudací. Na začátku této blamáže stálo rozhodnutí, že autor projektu byl vybrán podle ceny.

Přitom existuje spolehlivý, desítkami let osvědčený a v zákoně dostatečně popsaný lepší způsob výběru projektu: architektonická soutěž. Porota složená se zástupců investora a nezávislých odborníků při ní vybírá z množství konkrétních návrhů, jak danou stavbu řešit. “U nás v kraji máme dokonce více jak stoletou tradici architektonických soutěží. Například i Gočárův projekt hradeckého gymnázia J.K. Tyla byl vybrán v soutěži. Bohužel dnes se této tradici často obracíme zády, “ říká předseda královéhradeckého zastupitelského klubu Pirátů Aleš Dohnal s odkazem na aktuální kauzu přístavby domova pro seniory na Novém Hradci Králové. Příprava největší krajské investice v sociálních službách musela být kvůli chybám v projektu dokonce přerušena.

Podle Pirátů by se dalo řadě problémů dalo předejít, kdyby na kraji fungovala funkce krajského architekta. “Ten by měl připravovat podklady pro architektonické soutěže a být spojovatelem všech zúčastněných: vedení kraje, starostů, stavebních úřadu i budoucích uživatelů dané stavby. V menším měřítku se o zřízení městského architekta snažíme i u nás ve městě,” uzavřel architekt a královédvorský radní Ota Černý (Piráti).

Zdroj obrázku wikimedia.